Saturday, December 16, 2017

Рижото со морски плодови / Risotto with SeafoodНе е еден од рецептите од книгата на дедо ми, но е нешто превкусно. Рижото кое ќе ве однесе подалеку од студот и сивилото и за момент ќе ви замириса на море. Сакам морски плодови, во каква и форма да се зготвени, но рижотово е победник. Лесно се прави, а добивате јадење како од некој убав морски ресторан.

Friday, September 29, 2017

Компири на канадски начин / Canadian Poutine

Canadian poutine

(scroll down for the recipe in English)

Овој рецепт го носи пржениот компир на сосема друго ниво. Знам дека не е баш најздрава храна, ама верувајте толку се вкусни компирите што вреди да се згреши одвреме навреме. Го пробав ова јадење во Америка ова лето. Другарка ми го спреми како додаток за хамбургер и можам да речам дека хамбургерот падна во сенка. Кога се вратив го пробав рецептот и мислам дека ми е омилен начин за подготовка на компир. Може да го јадете како додаток, како главно јадење, а да не зборувам колку оди како мезе за пиво.

Состојки:

 • 1,5 кг компир
 • 4 лажици стопен путер
 • 1/4 филџан брашно
 • 1 чешне лук
 • 4 филџани говедка супа (од коцка)
 • 2 лажици кечап или доматен сос
 • 2 лажици Ворчестер сос (доколку имате)
 • сол и пипер
 • масло за пржење
 • 3 филџани изрендан кашкавал

Canadian poutine

Излупете ги и исечете ги компирите и ставете ги во сад со ладна вода, па во фрижидер. Нека стојат таму додека го правите сосот.

На почеток направете 4 филџани говедска супа од коцка. Потоа, во тавче загрејте го путерот и додадете го брашното и мешајте, околу 2 минути. Додадете го лукчето, исецкано на ситно. Додадете ја супата, кечапот, ворчестер сосот и зачинете со сол и пипер. Нека зоврие сосот и нека се вари околу 6 минути. 
Ставете го сосот на најтивко додека ги пржите компирите.

Во тенџерче со масло пржете ги компирите околу 4 минути. Да бидат испржени и крцкави. Кога ќе се испржат извадете ги од маслото и ставете ги на хартија за да се упие маслото.
Распоредете ги компирите во огноопорен сад, одгоре покријте ги со кашкавалот и на крај турете го сосот.
Ставете ги компирите во претходно загреана рерна и оставете ги 5-10 минути за да се стопи кашкавалот и убаво да се распореди.

Јадете ги топли.....секако нема да можете да чекате :)

Canadian poutine


Canadian Poutine!


French fries brought to a completely different level. They may be not healthy, but they are delicious. I first tried Canadian poutine this summer when I was in the states. My friend made them as a side dish with some burgers. You can have them as a side dish, main course and not to mention how well they go with beer.

Ingredients:
 • 4 pounds potatoes
 • 4 tablespoons butter
 • 1/4 cup flour
 • 1 clove of garlic, minced
 • 4 cups beef stock
 • 2 tablespoons ketchup
 • 2 tablespoon worchestershire sauce
 • salt and pepper to taste
 • some oil for frying
 • 3 cups cheddar cheese
Cut the potatoes and place them in a bowl full of cold water. Place the bowl in the fridge and leave them there while you are making the sauce.

Heat the butter in a pan and add the flour. Cook, stirring, for about 2 minutes. Add the garlic and cook for 2 more minutes. Pour in the beef gravy and add the ketchup, the worchestershire and season with salt and pepper. Cook everything for about 6 minutes. Keep the gravy over the lowest setting while you fry the potatoes.

Put some oil in a pan and fry the potatoes until they are tender, but crispy. For about 4 minutes. When they are fried , drain them on paper towels so the oil is absorbed.  
Put the fries in  pan, cover them with the cheese and pour the gravy on top of them.

Put the pan in the previously heated oven and leave them there for 5-10 minutes.

Grab a beer and enjoy!!!

Friday, September 8, 2017

Чискејк со бело чоколадо и капини / Blackberry and White Chocolate Cheesecake

cheese cake

(scroll down for the recipe in English)

Распустот заврши и еве ме пак. Имав прекрасно лето, со многу нови вкусови, мириси, слики... и се надевам дека ќе успеам некои од работите што ги пробав и видов за време на одморот да ви ги пренесам и вам.
Сакам да се вратам на пишување на блогот со еден рецепт за чискејк. Сум правела чискејк повеќе пати, но никогаш не сум споделила рецепт. Некако како да не бев сигурна дека тоа е тоа, иако вкусот беше одличен. Кога пробав чискејк со бело чоколадо во Балтимор ова лето, првата мисла ми беше - мојот чискејк е исто добар како овој. И се охрабрив да споделам како го правам

Потребни состојки:

 • 2 филџани дробени бисквити
 • 200 грама растопен путер
 • малку цимет (доколку сакате)
за кремот:
 • 300 грама крем сирење (може и повеќе секако)
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша кисела павлака
 • 3 јајца
 • 1 бело чоколадо
 • малку екстракт од ванила
за прелив
 • 2 филџани капини
 • 2 лажици шеќер
Загрејте ја рерната на 150 степени.
Здробете ги убаво бисквитите. Јас ги ставив во сецко, но можете и рачно. Стопете го путерот и убаво измешајте го со бисквитите. Може во бисквитите да додадете и малку цимет, доколку сакате.

cheese cake

Земете тавче за торта од оние на кои им се вади страничниот дел. Намачкајте го со масло и ставете ја смесата со бисквитите на дното и убаво измазнете ја со лажица. Ставете го тавчето во фрижидер 5 минути.

За кремот, во подлабок сад ставете го крем сирењето и измешајте го со миксер. Додавајте ги јајцата едно по едно и убаво избијте ги. Додатете ја киселата павлака и шеќерот и се убаво измешјате со мискер. Во меѓувреме растопете го чоколадото и оставете малку да се подолади. Додадете ја ванилата и оладеното чоколадо во кремот и убаво измешајте. 
Кремот турете го врз бисквитите.

cheese cake

Тајната на добар чискејк е крем сирењето, но и начинот на печење. За да нема пукнатини, печете ја тортата на водена бања. Завиткајте го тавчето со фолија и ставете го во друга тава која е до половина наполената со врела вода. Така тортата ќе има доволно влага за време на печењето и нема да распука на површината.
Печете 1 час. Кога ќе е тортата готова средниот дел треба уште да е мек и да мрда.
Ставете го чискејкот во фрижидер, најмалку 3 часа.

cheese cake


За преливот загрејте ги капините со шеќерот и варете неколку минути се додека течноста не стане густа. Јас додадов и малку рибизли.

Сервирајте со капини и уживајте!

cheese cake

I'm back from my summer holiday with some great new experiences and a lot of new recipes. I've made cheesecakes a couple of times бефоре and they were pretty good, but it wasn't until I tried cheesecake in Baltimore, during my trip to the USA this summer, that I realized that my cheesecake is as good as the one I had there. I feel confident enough to share with you my recipe

Ingredients:
 • 2 cups grounded crackers
 • some cinnamon
 • 200 grams  butter (1 stick), melted
For the filling
 • 300 grams or 0.6 pounds cream cheese
 • 1 pint sour cream
 • 3 eggs
 • 1 cup of sugar
 • some vanilla extract
 • 100 grams white chocolate (about 1 cup when it's melted)
For the topping:
 • 2 cups of blackberries
 • 2 tablespoons sugar
cheese cake

Preheat oven to 325 F.

Ground the crackers by hand or using a food processor. Melt the butter and combine it with the crackers. You can add some cinnamon if you like. Mix the butter with the crackers well. Take a springform pan and coat it with some oil. Pour the crumbs into the pan and using a spoon press down the crumbs on the bottom of the pan. Place the pan in the fridge for 5 minutes.

cheese cake

Melt the white chocolate and leave it to cool. In a bowl, beat the cream cheese with a mixer. Then add the eggs one by one and beat everything until fluffy. Add the sour cream, the sugar, the vanilla extract and the white chocolate. Beat everything well.
Pour the filling over the crackers.

You are going to bake the cheesecake in a water bath in order not to have cracks on the cake.
Place the pan over aluminium foil and fold the sides around it. Place the pan in a larger baking pan and fill the larger pan with boiling water until the water is halfway up the sides.

cheese cake

Bake for an hour. The cake should still juggle in the middle when it's baked.
Chill the cake in the fridge for 3 hours. Using a spatula unmold the cake and place it on plate.
For the topping, heat the blackberries with the sugar and cook them for a couple of minutes until nice syrup is formed.
Serve a piece of cake with some blackberry topping and enjoy!

cheese cake


Wednesday, July 5, 2017

Посни шпагети болоњезе / Vegetarian Spaghetti Bolognese

spaghetti bolognese

(scroll down for the recipe in English)

Кој не сака шпагети болоњезе? Еве една лесна, посна верзија. Превкусни се, скоро исто добри како оригиналниот рецепт со месо


Sunday, May 28, 2017

Пилешка чорба / Chicken Soup

chicken soup

(scroll down for the recipe in English)

Иако според календарот би требало да ви пишувам рецепти за сладолед и освежителни коктели, времево е само за супа, колку потопла, толку поубаво. Овој рецепт ми го кажа една пријателка и уште пред да го направам знаев дека ќе е добар. Топла пилешка чорба со кари. Блажината која ја има од јаболката е совршена, доволно да е вкусна, но да не изгуби од основниот вкус. Се прави многу брзо и не бара некои претходни припреми.

Состојки:
 • 1 главица кромид
 • 3 јаболка
 • 6оо грама пилешки стек
 • масло за пржење
 • 600 мл вода
 • 200 мл кисела павлака
 • сол
 • црн пипер
 • коцка пилешка супа
 • 1 лажица брашно
 • 2-3 лажички кари
chicken soup

Сварете го пилешкото месо и исечете го на мали парчиња. Исецкајте ги и кромидот и јаболката. Ставете го исецканиот кромид во тенџерџе со масло да се пропржи, па додадете ги јаболката и месото. Пропржете се заедно неколку минути. Додадете го брашното (претходно растворено во половина чаша вода) и водата. Оставете го да вари 15 минути. 
Зачинете со сол, црн пипер и кари. Додатете ја и коцката пилешка супа.
Додадете ја павлаката и варете на тивко уште 5 минути.
Сервирајте со свеж магдонос или копар и уживајте во вашата чинија полна топлина.

Добар апетит!

chicken soup


Ingredients:
 • 1 onion
 • 3 apples
 • 600 grams chicken breasts (20 oz)
 • oil for frying
 • 600 ml water (3 cups)
 • 200 ml sour cream (1 cup)
 • some salt
 • some black pepper
 • one cube chicken broth
 • 1 tablespoon flour
 • 2-3 teaspoons curry
Cut the meat in small pieces and cook it well. Chop the onion and slice the apples. Heat some oil in a pot and add the onion. Fry the onion for 5 minutes and then add the apples and the meat. Fry everything for a couple of minutes. Dissolve the flour in 1/2 cup of water and add it to the pot. Then add the remaining water. Let it boil for 15 minutes.
Spice it with some salt, pepper and some curry. Add the cube of chicken broth.
Add the cream and cook it for 5 more minutes.
Serve with some fresh parsley and enjoy your bowl of warmth,

Bon Appetit!

chicken soupThursday, May 25, 2017

Пана Кота со амарето / Amaretto Panna CottaPanna Cotta

Прв пат правам пана кота и испадна баш убава. Мислев дека е нешто комплицирано, а тоа да ти била слатка павлака со желатин :) Убаво, вкусно, а многу едноставно за правење. Јас немав ни модли, па ја ставив смесата во филџани за кафе и сепак испадна успешно. Амаретото е мој додаток. Во последно време станав зависна од вкусот и го додавам во секој десерт

Monday, May 22, 2017

Шпагети Карбонара / Spaghetti Carbonara

spaghetti carbonara

(scroll down for the recipe in English)

Како што затоплува времето, се повеќе време сум надвор, во природа, покрај езеро. Оваа година решив и посериозно да се занимавам со градинарство, па секој сончев ден сум на викендица, ем уживам во езерото, ем подработувам. Значи, рецепти со домашен зеленчук во најава.
Но, да се вратиме на шпагетите. Ова е еден убав рецепт за во оние денови кога сакате да уживате во убавото време, а сепак да имате вкусен ручек за чија подготовката нема да поминете саати во кујна.

Tuesday, March 14, 2017

Чорба со карфиол / Cauliflower Soup


Чорба со карфиол / Cauliflower Soup

( scroll down for the recipe in English)

Не можев да верувам дека карфиолот е толку вкусен во чорба. Толку е вкусен сам за себе што немаше потреба од зачини, само малку магдонос, сол и црн пипер.

Состојки:

 • 1 карфиол
 • 3 лажици гриз
 • вода
 • сол
 • магдонос (сув)
 • црн пипер

Ставете го карфиолот во тенџере и покријте го со вода. Можете веднаш да ги додадете зачините. Варете се додека не омекне карфиолот. Тргнете го тенџерето од шпоретот и со лажица распарчете го карфиолот. Вратете го на оган и додадете го гризот. Гответе уште 5-10 минути.

Добар апетит!


Cauliflower Soup!

Ingredients:
 • 1 cauliflower
 • 3 tablespoons semolina
 • water
 • parsley (dried)
 • salt
 • black pepper
Put the cauliflower in a pot and cover it with water. Add all the spices. Boil it until the cauliflower is soft. Remove the pot from the heat and slice the cauliflower in the pot. Add the semolina and return the pot to the cooker. Boil for 10 more minutes.

Enjoy!


Friday, March 3, 2017

Колач од овес и јаболка / Oatcake with applesЌе помислите - овес како овес, ама верувајте дека колачов е превкусен. Одличен е за десерт и како доручек. Мој предлог за сите што си постат или сакаат да се хранат здраво. Без масло и без никакви млечни производи или јајца. Додека се сетив да направам фотографии од исечени парчиња веќе немаше. Тоа нека ви каже колку е вкусен.

Состојки:
 • 3 јаболка
 • 400 мл вода
 • 3 лажици мед
 • малку цимет
 • 200 грама овес
 • 5-6 јатки ореви, толчени
 • 50 грама брусница


Излупете ги јаболката и ставете ги со водата во тенџерче да се сварат. Додека се варат во водата додадете го медот и циметот. Тргнете го тенџерчето од шпоретот да се излади малку.
Изблендирајте ги јаболката заедно со водата во која се вареа. Во друг сад ставете го овесот, оревите и брусницата и додадете ја кашата од јаболка. Се убаво измешајте.

Тавчето за печење обложете го со хартија и турете ја смесата. 
Печете на 180 степени, 35 минути.


An oatcake that's delicious, healthy and easy to make. It's a perfect dessert or as a breakfast. You can add any dry fruits or seeds that you like, I chose the oat-apple combination.

Ingredients:
 • 3 apples
 • 2 cups of water
 • 3 tablespoons honey
 • some cinnamon
 • 200 grams (1 cup) oats
 • some walnuts 
 • 50 grams (1/4 cup ) red huckleberries, dried
Peel the apples and boil them for 5-10 minutes. Add some cinnamon and honey to the apples.
Let the apples cool for a couple of minutes and then mix them in blender with the water in which they were boiled.
In a separate bowl mix the oats with the huckleberries and walnuts. Add the apple mixture to the oats and mix everything well.
Cover a baking pan with baking paper and pour the mixture,
Bake at 180 C (360 F) for 35 minutes.

Enjoy!
Sunday, February 19, 2017

Палачинки со шунка и фета сирење / Ham and Feta Cheese Crepes


Навикнати сме да јадеме палачинки со мед или џем, но секогаш кога се прават дома, крадам една-две за да си каснам со сирење. Кога го видов рецептов во книгата на дедо ми знаев дека мора да се проба. Единствена измена која ја направив во рецептот е тоа што додадов босилек во тестото за палачинки. Знаеме колку е комбинацијата босилек-сирење совршена. Колку повеќе стојат палачинкиве, толку се подобри. Па ќе си имате и за доручек за наредниот ден.


Состојки:
За палачинките

 • 3 јајца
 • 2/3 филџан вода
 • 2/3 филџан млеко
 • 15 лажици брашно
 • 1/2 лажиче сол
 •  2 лажици масло (и малку за пржење)
 • малку босилек, сув или свеж
За филот
 • 500 грама фета сирење
 • 3 лажици павлака
 • 200 грама шунка (изрендана)
 • 2 јајца
За од горе:
 • 1/2 филџан млеко
 • 1 лажица павлака
 • 2 јајца


Палачинките се прават на класичен начин. Избијте ги јајцата убаво и додадете ги другите состојки. Измешајте убаво се. Во тавче ставете масло и згрејте го. Пржете ја секоја палачинка од двете страни. Доколку ви се гледа смесата густа додадете си вода или млеко.За филот, избијте ги јајцата и додадете им ги сирењето, павлаката и се убаво измешајте. На крај додатете ја шунката и измешајте со лажица. 
Тркалезното плехче намачкајте го со масло. Ставете една палачинка на дното, па од филот, па наредната. Така се додека не се потрошат и палачинките и филот.
За преливот, избијте ги јајцата со млекот и павлаката и турете ја смесата од горе на палачинките.

Печете на 180 степени, околу 35 минути.

На здравје!We are used to eating crepes with jam or honey, but every time we have them at home I take one and have it with cheese.  That's why when I saw this recipe in the book I knew it had to be the next on the list. I made a slight change, though. I added some basil. I love the basil-cheese combination. I couldn't help it :) And the good thing about this recipe is that the longer it stays in the fridge the tastier it is.For this recipe you will need:

For the crepes:
 • 3 eggs
 • 2/3 cup water
 • 2/3 cup milk
 • 15 tablespoons flour
 • 1/2 teaspoon salt
 • 2 tablespoons oil ( and some for frying)
 • some fresh basil leaves
For the filling:
 • 500 grams (2 cups) white cheese
 • 3 tablespoons cream cheese
 • 200 grams ham
 • 2 eggs
For the topping:
 • 1 cup shredded cheese
 • 1/2 cup milk
 • 1 tablespoon cream cheese
 • 2 eggs

First beat the eggs and slowly add the flour, water, milk, salt and oil. Add the sliced basil leaves and mix well. The batter shouldn't be too thick so you may need to add some water or milk.
Fry the crepes in the usual way. In a frying pan pour from the batter enough to cover the pan. Fry on both sides. Repeat with the remaining batter and grease the pan if it is needed.
For the filling mix the shredded cheese with the cream cheese and the ham. Beat the eggs and add them to the cheese mixture.


Now, let's make the topping. Beat the eggs, add the milk, the cheese and the cream cheese and mix well.
Take one crepe and place it on a greased baking pan, put some of the filling and then another crepe. As if you were making a cake with many layers. When you use all the crepes, pour the topping on top and put it in the oven.
Bake for 40 minutes at 200 degrees.
Bon appetit!Friday, February 17, 2017

Карамелизирана торта со банани / Caramelized Banana Cake

banana cake

Имам направено превртена торта со јаболка и беше превкусна, но оваа со банани испадна уште поубава. Путерот се карамелизира со шеќерот и се поврзува со бананите во еден предобар вкус. Сигурно би била уште повкусна ако се сервира со малку шлаг крем или сладолед. Јас брзав да ја пробам, па еве ја без додатоци.


Состојки:
 • 6 лажици стопен путер
 • 100 грама шеќер
 • 2 банани исечени на тркалца
 • 1 изгмечена банана
 • 3 лажици масло
 • 1 јајце
 • пола филџан павлака
 • 100 грама шеќер
 • малку ванила
 • 2 лажички прашак за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 1 филџан брашно
banana cake

Загрејте ја рерната на 180 степени. Стопете го путерот и измешајте го убаво со 100те грама шеќер. Садот за печење се премачкува со путерот убаво на дното и од страните. 
Се редат бананите да се покрие дното.
Во голем сад измешајте ги убаво згмечената банана, маслото, шеќерот, јајцето, павлаката и ванилата. Додадете ги брашното и прашакот за пециво. 
Оваа смеса турете ја над бананите. Печете 35 минути.

banana cake

Оставете малку да се излади, па превртете ја тортата врз чинија за сервирање.
Послужете со некаков крем, сладолед или како мене, без ништо :)
На здравје!

banana cake

Tasty, caramelized bananas...in a cake. Easy to make and simply delicious.

Ingredients:
 • 6 tablespoons butter, melted
 • 3/4 cups sugar
 • 2 bananas, sliced
 • 1 banana mashed
 • 3 tablespoons oil
 • 1 egg
 • 1/3 cup sour cream
 • 1/2 cup sugar
 • some vanilla extract
 • 2 teaspoons baking powder
 • 1 teaspoon salt
 • 1 cup flour
Preheat the oven to 350 F, 180 C. Melt the butter and mix it well with the sugar. Grease the pan with the butter and arrange the sliced bananas on the bottom of the pan.
Mix in a bowl, the mashed banana with the oil, sugar, the egg, the sour cream and the vanilla extract. Add the baking powder and the flour.
Spread the batter on the bananas and bake for 35 minutes.
Serve with some ice cream or whipped cream.
Enjoy!

banana cake


Thursday, February 16, 2017

Телешка Чорба / Veal Stew


Можеби мое омилено јадење, отсега. Ја правевме заедно со брат ми и искрено кога ја пробавме си честитавме :) Лесно се прави, а е превкусна.

Состојки:
 • 600 грама телешко месо, по можност да има и коска
 • 1 кромид
 • 2-3 лажици масло
 • 1 морков (исецкан на коцки)
 • 2 компири (исецкани на коцки)
 • црн пипер
 • сол
 • ловоров лист
 • неколку лажици брашно
 • малку црвена пипер
 • 2 жолчки
 • 200 мл павлака
 • ситно исецкан свеж магдонос


Се пропржува кромидот во поголемо тенџере, додека не пожолти и се додава месото исечено на коцки, Доколку имате месо со коска, ставете ја и неа. Пропржете ги малку и месото и кромидот заедно, па додадете 2 л вода. Ставете ги зачините и исецканиот морков и компирите. Затворете го тенџерето и варете се додека и месото и зеленчукот не се убаво сварени. Времето на варење ќе зависи најмногу од месото. Нашето не бараше многу варење. За час и половина беше готово. Кога ќе е сварено извадете ја коската.


Во длабока чинија измешајте го брашното со малку вода. 
Тенџерето со чорбата тргнете го од шпоретот и со постојано мешање додадете го брашното.
Вратете го тенџерето на шпоретот, пак да зоврие,
Изматете две жолчки и измешајте ги со павлаката. Жолчките нека ви бидат во поголем сад, или тенџерче. За да се имешаат убаво чорбата и смесата со павлаката, додавајте од чорбата во садот со павлаката со постојано мешање, се додека тој сад не ви се наполни. Потоа таа смеса лажица по лажица додатете ја во чорбата. Пак со постојано мешање. 
Послужете во длабоки чинии и од горе додатете свеж магдонос.

Добар апетит!This may be my favorite meal. It’s very easy to make, and it’s delicious. Believe, it’s a recipe worth trying.


Ingredients:

·         600 grams veal
·         1 onion
·         2-3 tablespoons oil
·         1 carrot (sliced in cubes)
·         2 potatoes (sliced in cubes)
·         Black pepper
·         Some salt
·         2-3 bay leaves
·         A couple of tablespoons flour
·         Some red pepper
·         2 egg yolks
·         200 ml sour cream
·         Some fresh parsley 


Fry the onion in a big pot, until golden brown. Add the meat, sliced in cubes, and fry everything for a couple of minutes. Add 2 liters of water and add all the spices, the carrot and the potatoes. Cover the pot and cook, on medium temperature, until the vegetables are cooked and the meat is tender. It took it about one and a half hour.

In a bowl, mix the flour with some water. You shouldn’t have any crumbs. Remove the pot from the cooker and pour in the flour mixture, spoon by spoon, mixing continuously. Put the pot on the cooker again and bring it to boil.

In a bigger bowl whisk the egg yolks and mix them with the sour cream. Pour some of the stew in the egg mixture first, mixing. Continue adding from the stew until the bowl is full. Then start the process in the other direction. Pour the egg mixture into the stew, spoon by spoon.

Serve with some fresh parsley on top.


Sunday, February 5, 2017

Спанаќ со крем сирење / Creamy Spinach


Кога ќе го пробав рецептов, прва мисла ми беше тоа дека вредеше миењето на спанаќот. Превкусен додадок за секое јадење. Лесно се прави и реално не може да се погреши. Спанаќ секогаш оди убаво со млечни производи, а оревите така добро се влопија што самаta си честитав.

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • една голема главица кромид, исечена на полумесечини
 • 125 мл пилешка супа или супа од зеленчук од коцка
 • 300 грама спанаќ
 • 50 грама крем сирење
 • 5-6 ореви (толчени)

Загрејте го маслото на умерена температура, во голема тава. Додадете го кромидот и пржете 5 минути. Додадете ја супата и и варете една минута.
Ставете го исецканиот спанаќ и се убаво пропржете додека не овене спанаќот, околу 3-4 минути. Сега ставете го и сирењето и измешајте убаво да се соедини.
Тргнете го од оган и додатете ги оревите и убаво измешајте.
Прекрасен додаток е за со месо, но и самото е доволен оброк.
Добар апетит!


CREAMY SPINACH

This recipe is worth washing the spinach. A delicious side dish that goes perfectly with meat, but it's great on its own too. The spinach goes well with cheese, but the walnuts added some magic to the whole combination.

You need:
 • 2 tbs olive oil
 • 1 big onion cut in half rings
 • 125 ml (3/4 cup) chicken or vegetable stock, form cubes
 • 300 grams spinach (10oz)
 • 50 grams cream cheese (1,8 oz)
 • 5-6 walnuts 
Heat the oil in a bigger pan, on medium heat. Add the onion and fry for 5 minutes, until the onion is golden brown. Add the soup and boil everything for 5 minutes. Add the spinach and cook everything for 5 more minutes. Add the cheese and combine all the ingredients well.
Remove from heat and add the walnuts (cut in small pieces).
Enjoy!
Wednesday, January 25, 2017

Шеќерни колачиња / Sugar Cookies

sugar cookies

Убаво е кога имаш пријатели кои те знаат доволно добро за да ти одберат совршен подарок. Си добив две прекрасни кутии за колачиња и тоа беше доволна инспирација за овој рецепт. Вкусни колачиња за со утринското кафе. Превкусни се и се топат во уста. Што е најважно, остануваат такви и после два-три дена. Омилениот дел од печењето колачиња ми е тоа што дома мириса толку убаво, така што колачињата се во втор план. Не, не се :) ама убавиот мирис дома после печење доаѓа како гратис.


Friday, January 20, 2017

Полнети печурки / Stuffed Mushrooms


Одлично предјадење, па и главно јадење доколку сакате лесен оброк. Печурки полнети со пржен кромид, лукче и зачини и покриени со потпечен кашкавал.