Thursday, February 16, 2017

Телешка Чорба / Veal Stew


Можеби мое омилено јадење, отсега. Ја правевме заедно со брат ми и искрено кога ја пробавме си честитавме :) Лесно се прави, а е превкусна.

Состојки:
 • 600 грама телешко месо, по можност да има и коска
 • 1 кромид
 • 2-3 лажици масло
 • 1 морков (исецкан на коцки)
 • 2 компири (исецкани на коцки)
 • црн пипер
 • сол
 • ловоров лист
 • неколку лажици брашно
 • малку црвена пипер
 • 2 жолчки
 • 200 мл павлака
 • ситно исецкан свеж магдонос


Се пропржува кромидот во поголемо тенџере, додека не пожолти и се додава месото исечено на коцки, Доколку имате месо со коска, ставете ја и неа. Пропржете ги малку и месото и кромидот заедно, па додадете 2 л вода. Ставете ги зачините и исецканиот морков и компирите. Затворете го тенџерето и варете се додека и месото и зеленчукот не се убаво сварени. Времето на варење ќе зависи најмногу од месото. Нашето не бараше многу варење. За час и половина беше готово. Кога ќе е сварено извадете ја коската.


Во длабока чинија измешајте го брашното со малку вода. 
Тенџерето со чорбата тргнете го од шпоретот и со постојано мешање додадете го брашното.
Вратете го тенџерето на шпоретот, пак да зоврие,
Изматете две жолчки и измешајте ги со павлаката. Жолчките нека ви бидат во поголем сад, или тенџерче. За да се имешаат убаво чорбата и смесата со павлаката, додавајте од чорбата во садот со павлаката со постојано мешање, се додека тој сад не ви се наполни. Потоа таа смеса лажица по лажица додатете ја во чорбата. Пак со постојано мешање. 
Послужете во длабоки чинии и од горе додатете свеж магдонос.

Добар апетит!This may be my favorite meal. It’s very easy to make, and it’s delicious. Believe, it’s a recipe worth trying.


Ingredients:

·         600 grams veal
·         1 onion
·         2-3 tablespoons oil
·         1 carrot (sliced in cubes)
·         2 potatoes (sliced in cubes)
·         Black pepper
·         Some salt
·         2-3 bay leaves
·         A couple of tablespoons flour
·         Some red pepper
·         2 egg yolks
·         200 ml sour cream
·         Some fresh parsley 


Fry the onion in a big pot, until golden brown. Add the meat, sliced in cubes, and fry everything for a couple of minutes. Add 2 liters of water and add all the spices, the carrot and the potatoes. Cover the pot and cook, on medium temperature, until the vegetables are cooked and the meat is tender. It took it about one and a half hour.

In a bowl, mix the flour with some water. You shouldn’t have any crumbs. Remove the pot from the cooker and pour in the flour mixture, spoon by spoon, mixing continuously. Put the pot on the cooker again and bring it to boil.

In a bigger bowl whisk the egg yolks and mix them with the sour cream. Pour some of the stew in the egg mixture first, mixing. Continue adding from the stew until the bowl is full. Then start the process in the other direction. Pour the egg mixture into the stew, spoon by spoon.

Serve with some fresh parsley on top.


No comments:

Post a Comment