Saturday, September 29, 2018

Мафини со јаболко / Apple Muffins


(scroll down for the recipe in English)

Мафиниве се толку вкусни што немав трпение да го напишам рецептот. Прав есенски десерт. Јаболка, цимет, каранфилче и ѓумбир. И ванила секако. Прв пат правам мафини со интегрално брашно, па малку се плашев како ќе се испечат, но верувајте прекрасни се. Мислам дека ќе го заменам обичното брашно со интегрално во многу од рецептите за мафини. Посебно кај оние со чоколадо.

За 12 мафини ви се потребни следните состојки:
2 филџани интегрално брашно
1 лажиче прашак за пециво
1/2 лажиче сол
цимет
каранфилче
ѓумбир во прав
ванила
1 јаболко
2 јајца
3/4 филџан шеќер
1/2  филџан масло
4-5 лажици кисела павлака
2 лажици шеќер во правУклучете ја рерната на 200 степени. Јаболкото исечете го на мали парчиња и сварете го. Ставете го во блендер за да се добие пире.
Измешајте ги во еден сад сувите состојки: брашно, прашак за пециво, сол и сите зачини. Во друг сад изматете ги јајцата со шеќерот па додадете го јаболковото пире и маслото. Сувите состојки додадете ги во садот со јајцата и убаво измешајте.
Намачкајте го со масло тавчето за мафини и во секое калапче ставете по две лажици од смесата и од горе по една лажичка од павлаката која претходно сте ја измешале со шеќерот во прав. Можете со лажичка да ја разлеете малку павлаката да не е на едно место.
Печете 20 минути на 200 степени.
Добар апетит!


Perfect tender muffins with apple puree, cinnamon and sour cream. Easy to make and incredibly delicious. Moist and tender in the inside with tasty sour cream topping.

Ingredients:
1 and 3/4 cup whole wheat flour
1 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon salt
some cinnamon
some nutmeg
some ginger powder
vanilla extract
1 apple
2 eggs
1/2  cup sugar
1/2  cup oil
4-5 tablespoons sour cream
2 tablespoons confectioners sugarPreheat the oven at 200 C or 400 F.
Cut the egg in small pieces and boil it until tender. Put the boiled apple in a blender to make apple puree.
Mix all the dry ingredients in a bowl: the flour, baking powder, cinnamon, salt, nutmeg, ginger and the vanilla.
Beat the eggs with the sugar and add the apple puree and the oil. Put the dry ingredients in the bowl with the eggs and mix everything well.
Grease the muffin pan and put two tablespoons from the batter in each muffin mold. Mix the sour cream with the confectioners sugar and top each muffin with one teaspoon of the sour cream.
Bake for 20 minutes.
They are so good with coffee.
Enjoy!
Wednesday, September 26, 2018

Холандска палачинка со тиква / Pumpkin Dutch Baby Pancake


(scroll down for the recipe in English)

Рецептов е американски и нема врска со Холандија. Има некаква поврзаност со Германија, но ако навлезам да ви објаснувам ќе заборавиме дека тука сме за рецептот првенствено. Многу лесно се прави, а е превкусен десерт. Сега е време на тикви и јаболка, па можете да си играте со комбинациите.

Потребни состојки:

  • 4 јајца
  • 1/4 филџан брашно
  • 1/2 филџан млеко
  • 1/4 филџан сварена тиква
  • 2 лажици шеќер
  • малку ванила
  • малку каранфилче
  • цимет
  • 4 лажици стопен путер
  • малку сол
Сварете едно мало парче тиква и испасирајте го. Испасирана тиквата треба да не биде повеќе од една четвртина од филџан. Значи ви треба многу малку, само за вкус.
Загрејте ја рерната на 200 степени и ставете во неа да се загрее огноотпорен сад во кој претходно сте ставиле една лажица од путерот.
Изматете ги јајцата и додадете го шеќерот. Убаво изматете и додадете ги сите останати состојки и измешајте убаво сѐ.
Извадете го садот од рерна и убаво измачкајте го со растопениот путер, па вратете го уште една минута во рерна.
Турете ја смесата во огноотпорниот сад и pечете околу 20 минути. Палачинката треба да добие убава златеста боја и да се надуе во средината.

Ивадете ја палачинката, посипете ја со шеќер во прав и турете мед или јаворов сируп.
Послужете веднаш бидејќи за кратко време палачинката ќе се спушти. Повторно ќе е вкусна, но убаво е да ја послужите во полн сјај.
Добар апетит!


Delicious and easy to make treat. Good for breakfast, brunch and perfect as a dessert. It's the pumpkin and apple season so you can make your favorite fall combination.

Ingredients:
4 eggs
1/4 cup flour
1/2 cup milk
1/4 cup pumpkin puree
2 tablespoons granulated sugar
some vanilla extract
some cinnamon
some clove
4 tablespoons butter (divided)

Boil some pumpkin until tender. You need 1 cup of cooked pumpkin, just for some fall flavor.
Preheat the oven to 425 F or 200 C.  Put 1 tablespoon of the butter in an ovenproof skillet and puut the skillet in the oven.
Beat the eggs with the sugar until combined. Add all the other ingredients and mix everything well.
Remove the skillet from the oven, brush it with the melted butter. Put it back in the oven for one minute.
Pour the batter in the skillet and put it in the oven. Let it bake for 20 minutes until the pancake is golden brown and puffy.

Sprinkle the pancake with powdered sugar and drizzle it with maple syrup or some honey. Serve it hot.

Bon appetit!
Monday, September 10, 2018

Рижото со печурки / Mushroom Risotto


Вкусно лесно рижото со интегрален ориз и печурка буковка. Здрав и вкусен оброк. Можам да го јадам ова рижото буквално секој ден. Е толку е вкусно и лесно за припрема.