Wednesday, January 25, 2017

Шеќерни колачиња / Sugar Cookies

sugar cookies

Убаво е кога имаш пријатели кои те знаат доволно добро за да ти одберат совршен подарок. Си добив две прекрасни кутии за колачиња и тоа беше доволна инспирација за овој рецепт. Вкусни колачиња за со утринското кафе. Превкусни се и се топат во уста. Што е најважно, остануваат такви и после два-три дена. Омилениот дел од печењето колачиња ми е тоа што дома мириса толку убаво, така што колачињата се во втор план. Не, не се :) ама убавиот мирис дома после печење доаѓа како гратис.


Friday, January 20, 2017

Полнети печурки / Stuffed Mushrooms


Одлично предјадење, па и главно јадење доколку сакате лесен оброк. Печурки полнети со пржен кромид, лукче и зачини и покриени со потпечен кашкавал.

Tuesday, January 17, 2017

Палачинки Сузет / Crepes Suzette

crepes suzette


Ставете ги зборовите- палачинки, Франција, шампањ и путер во една реченица и веќе имате волшепство. Само што ќе изговорам Крепс Сузет почнувам да ја замислувам Сена навечер и некоја убава музика што се слуша оддалеку. Но, да се вратиме назад. Ова е еден класичен француски десерт кој е толку едноставен колку што е вкусен. Има различни приказни за потеклото на овие палачинки. Омилена ми е таа дека некој млад готвач на грешка ги запалил палачинките кои ги подготвувал за принцот на Англија, но кога ги послужил сфатил дека се полн погодок. Кога Принцот го прашал како се викаат тој рекол Палачинки Сузет (Crepes Suzette) прво помислувајќи на името на девојката која седела на масата со Принцот и која се викала Сузет. Не знам колку е точна приказната, но совршено оди со овој рецепт кој е префинет и обичен во исто време.