Sunday, February 19, 2017

Палачинки со шунка и фета сирење / Ham and Feta Cheese Crepes


Навикнати сме да јадеме палачинки со мед или џем, но секогаш кога се прават дома, крадам една-две за да си каснам со сирење. Кога го видов рецептов во книгата на дедо ми знаев дека мора да се проба. Единствена измена која ја направив во рецептот е тоа што додадов босилек во тестото за палачинки. Знаеме колку е комбинацијата босилек-сирење совршена. Колку повеќе стојат палачинкиве, толку се подобри. Па ќе си имате и за доручек за наредниот ден.


Состојки:
За палачинките

 • 3 јајца
 • 2/3 филџан вода
 • 2/3 филџан млеко
 • 15 лажици брашно
 • 1/2 лажиче сол
 •  2 лажици масло (и малку за пржење)
 • малку босилек, сув или свеж
За филот
 • 500 грама фета сирење
 • 3 лажици павлака
 • 200 грама шунка (изрендана)
 • 2 јајца
За од горе:
 • 1/2 филџан млеко
 • 1 лажица павлака
 • 2 јајца


Палачинките се прават на класичен начин. Избијте ги јајцата убаво и додадете ги другите состојки. Измешајте убаво се. Во тавче ставете масло и згрејте го. Пржете ја секоја палачинка од двете страни. Доколку ви се гледа смесата густа додадете си вода или млеко.За филот, избијте ги јајцата и додадете им ги сирењето, павлаката и се убаво измешајте. На крај додатете ја шунката и измешајте со лажица. 
Тркалезното плехче намачкајте го со масло. Ставете една палачинка на дното, па од филот, па наредната. Така се додека не се потрошат и палачинките и филот.
За преливот, избијте ги јајцата со млекот и павлаката и турете ја смесата од горе на палачинките.

Печете на 180 степени, околу 35 минути.

На здравје!We are used to eating crepes with jam or honey, but every time we have them at home I take one and have it with cheese.  That's why when I saw this recipe in the book I knew it had to be the next on the list. I made a slight change, though. I added some basil. I love the basil-cheese combination. I couldn't help it :) And the good thing about this recipe is that the longer it stays in the fridge the tastier it is.For this recipe you will need:

For the crepes:
 • 3 eggs
 • 2/3 cup water
 • 2/3 cup milk
 • 15 tablespoons flour
 • 1/2 teaspoon salt
 • 2 tablespoons oil ( and some for frying)
 • some fresh basil leaves
For the filling:
 • 500 grams (2 cups) white cheese
 • 3 tablespoons cream cheese
 • 200 grams ham
 • 2 eggs
For the topping:
 • 1 cup shredded cheese
 • 1/2 cup milk
 • 1 tablespoon cream cheese
 • 2 eggs

First beat the eggs and slowly add the flour, water, milk, salt and oil. Add the sliced basil leaves and mix well. The batter shouldn't be too thick so you may need to add some water or milk.
Fry the crepes in the usual way. In a frying pan pour from the batter enough to cover the pan. Fry on both sides. Repeat with the remaining batter and grease the pan if it is needed.
For the filling mix the shredded cheese with the cream cheese and the ham. Beat the eggs and add them to the cheese mixture.


Now, let's make the topping. Beat the eggs, add the milk, the cheese and the cream cheese and mix well.
Take one crepe and place it on a greased baking pan, put some of the filling and then another crepe. As if you were making a cake with many layers. When you use all the crepes, pour the topping on top and put it in the oven.
Bake for 40 minutes at 200 degrees.
Bon appetit!Friday, February 17, 2017

Карамелизирана торта со банани / Caramelized Banana Cake

banana cake

Имам направено превртена торта со јаболка и беше превкусна, но оваа со банани испадна уште поубава. Путерот се карамелизира со шеќерот и се поврзува со бананите во еден предобар вкус. Сигурно би била уште повкусна ако се сервира со малку шлаг крем или сладолед. Јас брзав да ја пробам, па еве ја без додатоци.


Состојки:
 • 6 лажици стопен путер
 • 100 грама шеќер
 • 2 банани исечени на тркалца
 • 1 изгмечена банана
 • 3 лажици масло
 • 1 јајце
 • пола филџан павлака
 • 100 грама шеќер
 • малку ванила
 • 2 лажички прашак за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 1 филџан брашно
banana cake

Загрејте ја рерната на 180 степени. Стопете го путерот и измешајте го убаво со 100те грама шеќер. Садот за печење се премачкува со путерот убаво на дното и од страните. 
Се редат бананите да се покрие дното.
Во голем сад измешајте ги убаво згмечената банана, маслото, шеќерот, јајцето, павлаката и ванилата. Додадете ги брашното и прашакот за пециво. 
Оваа смеса турете ја над бананите. Печете 35 минути.

banana cake

Оставете малку да се излади, па превртете ја тортата врз чинија за сервирање.
Послужете со некаков крем, сладолед или како мене, без ништо :)
На здравје!

banana cake

Tasty, caramelized bananas...in a cake. Easy to make and simply delicious.

Ingredients:
 • 6 tablespoons butter, melted
 • 3/4 cups sugar
 • 2 bananas, sliced
 • 1 banana mashed
 • 3 tablespoons oil
 • 1 egg
 • 1/3 cup sour cream
 • 1/2 cup sugar
 • some vanilla extract
 • 2 teaspoons baking powder
 • 1 teaspoon salt
 • 1 cup flour
Preheat the oven to 350 F, 180 C. Melt the butter and mix it well with the sugar. Grease the pan with the butter and arrange the sliced bananas on the bottom of the pan.
Mix in a bowl, the mashed banana with the oil, sugar, the egg, the sour cream and the vanilla extract. Add the baking powder and the flour.
Spread the batter on the bananas and bake for 35 minutes.
Serve with some ice cream or whipped cream.
Enjoy!

banana cake


Thursday, February 16, 2017

Телешка Чорба / Veal Stew


Можеби мое омилено јадење, отсега. Ја правевме заедно со брат ми и искрено кога ја пробавме си честитавме :) Лесно се прави, а е превкусна.

Состојки:
 • 600 грама телешко месо, по можност да има и коска
 • 1 кромид
 • 2-3 лажици масло
 • 1 морков (исецкан на коцки)
 • 2 компири (исецкани на коцки)
 • црн пипер
 • сол
 • ловоров лист
 • неколку лажици брашно
 • малку црвена пипер
 • 2 жолчки
 • 200 мл павлака
 • ситно исецкан свеж магдонос


Се пропржува кромидот во поголемо тенџере, додека не пожолти и се додава месото исечено на коцки, Доколку имате месо со коска, ставете ја и неа. Пропржете ги малку и месото и кромидот заедно, па додадете 2 л вода. Ставете ги зачините и исецканиот морков и компирите. Затворете го тенџерето и варете се додека и месото и зеленчукот не се убаво сварени. Времето на варење ќе зависи најмногу од месото. Нашето не бараше многу варење. За час и половина беше готово. Кога ќе е сварено извадете ја коската.


Во длабока чинија измешајте го брашното со малку вода. 
Тенџерето со чорбата тргнете го од шпоретот и со постојано мешање додадете го брашното.
Вратете го тенџерето на шпоретот, пак да зоврие,
Изматете две жолчки и измешајте ги со павлаката. Жолчките нека ви бидат во поголем сад, или тенџерче. За да се имешаат убаво чорбата и смесата со павлаката, додавајте од чорбата во садот со павлаката со постојано мешање, се додека тој сад не ви се наполни. Потоа таа смеса лажица по лажица додатете ја во чорбата. Пак со постојано мешање. 
Послужете во длабоки чинии и од горе додатете свеж магдонос.

Добар апетит!This may be my favorite meal. It’s very easy to make, and it’s delicious. Believe, it’s a recipe worth trying.


Ingredients:

·         600 grams veal
·         1 onion
·         2-3 tablespoons oil
·         1 carrot (sliced in cubes)
·         2 potatoes (sliced in cubes)
·         Black pepper
·         Some salt
·         2-3 bay leaves
·         A couple of tablespoons flour
·         Some red pepper
·         2 egg yolks
·         200 ml sour cream
·         Some fresh parsley 


Fry the onion in a big pot, until golden brown. Add the meat, sliced in cubes, and fry everything for a couple of minutes. Add 2 liters of water and add all the spices, the carrot and the potatoes. Cover the pot and cook, on medium temperature, until the vegetables are cooked and the meat is tender. It took it about one and a half hour.

In a bowl, mix the flour with some water. You shouldn’t have any crumbs. Remove the pot from the cooker and pour in the flour mixture, spoon by spoon, mixing continuously. Put the pot on the cooker again and bring it to boil.

In a bigger bowl whisk the egg yolks and mix them with the sour cream. Pour some of the stew in the egg mixture first, mixing. Continue adding from the stew until the bowl is full. Then start the process in the other direction. Pour the egg mixture into the stew, spoon by spoon.

Serve with some fresh parsley on top.


Sunday, February 5, 2017

Спанаќ со крем сирење / Creamy Spinach


Кога ќе го пробав рецептов, прва мисла ми беше тоа дека вредеше миењето на спанаќот. Превкусен додадок за секое јадење. Лесно се прави и реално не може да се погреши. Спанаќ секогаш оди убаво со млечни производи, а оревите така добро се влопија што самаta си честитав.

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • една голема главица кромид, исечена на полумесечини
 • 125 мл пилешка супа или супа од зеленчук од коцка
 • 300 грама спанаќ
 • 50 грама крем сирење
 • 5-6 ореви (толчени)

Загрејте го маслото на умерена температура, во голема тава. Додадете го кромидот и пржете 5 минути. Додадете ја супата и и варете една минута.
Ставете го исецканиот спанаќ и се убаво пропржете додека не овене спанаќот, околу 3-4 минути. Сега ставете го и сирењето и измешајте убаво да се соедини.
Тргнете го од оган и додатете ги оревите и убаво измешајте.
Прекрасен додаток е за со месо, но и самото е доволен оброк.
Добар апетит!


CREAMY SPINACH

This recipe is worth washing the spinach. A delicious side dish that goes perfectly with meat, but it's great on its own too. The spinach goes well with cheese, but the walnuts added some magic to the whole combination.

You need:
 • 2 tbs olive oil
 • 1 big onion cut in half rings
 • 125 ml (3/4 cup) chicken or vegetable stock, form cubes
 • 300 grams spinach (10oz)
 • 50 grams cream cheese (1,8 oz)
 • 5-6 walnuts 
Heat the oil in a bigger pan, on medium heat. Add the onion and fry for 5 minutes, until the onion is golden brown. Add the soup and boil everything for 5 minutes. Add the spinach and cook everything for 5 more minutes. Add the cheese and combine all the ingredients well.
Remove from heat and add the walnuts (cut in small pieces).
Enjoy!