Saturday, March 31, 2018

Штрудла со јаболка / Apple StrudelМожеби штрудла е повеќе есенски десерт, но јас ја сакам преку цела година. Убави крцкави кори со фил од јаболка и цимет. Дали има нешто поубаво?
Самиот мирис дома додека се печи е доволен, а да не кажувам колку е лесна за правење и превкусна. Совршен доручек за убав почеток на денот

Wednesday, March 28, 2018

Зелена салата со посен прелив / Green Salad with Healthy Dressing(scroll down for the recipe in English)

Најубави асоцијации за пролет ми се младо кромитче, марула, младо лукче.... Е, да и мимозите што се продаваа на плоштадот во Скопје. Уф, колку ги сакав нив.

Да се вратам на храната... пролет значи полесна храна. Храна во многу бои. Оваа салата ми е омилена во ова време од годината.

За во оние денови кога за време на постот не се јаде ни масло, направив прелив од семки од сончоглед и тоа ја прави салатава совршена.Потребни состојки:
Марула
Свеж спанаќ
4-5 млади кромитчиња
1 чаша варена пченка

За преливот:
1 чаша семки од сончоглед
2 лажици сенф
3 чешниња лук
Малку сок од лимон
Сол, бибер
Вода по потребаВо чинија за салата измешајте ги исецканата марула, спанаќ, младо кромитче и пченката.

За преливот, натoпете ги семките од сончоглед во млака вода. Оставете ги  така 15 минути. 

Потоа, систе состојки за преливот ставете ги во блендер и додавајте вода сѐ додека не добиете убав кремаст прелив. Обично треба неколку пати да пробате додека не дојдете до, за вас, совршениот вкус. Јас обично сакам да е посолено и покиселко.

Прелијте ја салатата и имате здрав вкусен оброк, или додаток на главно јадење.

Добар апетит!Spring is almost here and that means more fresh ingredients and lighter food. This salad is my favorite for this time of the year.
During the Great Lent there are days when we can't eat oil, so I made the dressing with sunflower seeds and that makes this salad perfect.
You will need
some lettuce
some fresh spinach
4-5 spring onions
1 cup cooked corn

for the dressing
1 cup sunflower seeds
2 tablespoons mustard
3 cloves of garlic
some lemon juice
salt
black pepper
water

Mix the lettuce, spinach, the spring onion (cut in small pieces) and the corn in a big bowl.

For the dressing, soak the sunflower seeds in warm water for about 15 minutes. Then mix all the ingredients in a blender until you get a smooth paste. Add as much water as it's needed.

Bon Appetit!
 And don't forget to check my other recipes :)Thursday, March 15, 2018

Паштета од ореви / Walnut Pate


(scroll down for the recipe in English)
Кога се работи за здрава храна најмногу грешиме со ужинките. Нема сигурно да седнеме за ручек и да јадеме нешто што не е толку здраво, ама грешиме кога грицкаме сѐ и сешто помеѓу оброци. Еве една здрава паштета од ореви која ќе ви стане омилена. На лепче, на двопек, па дури и како мезе без никаков додаток. Превкусна е. Јас правам поголема количина, па во секое време има во фрижидер.

Потребни состојки:
3/4 чаша мелени ореви
3/4 чаша презла
1/4 чаша семки од сончоглед
3 лажици сенф
4 чешниња лук
малку солмалку 
црн пипер
1-2 лажици лимoнов сок
топла вода по потреба
Сите состојки се мешаат во блендер и се додава вода по потреба.
Ете толку е лесно.
Ако сакате можете да ставите парче авокадо или домат, но и самата паштета е доволно вкусна.When it comes about healthy eating I think we all eat unhealthy things as snacks. We don't usually sit for lunch and dinner and eat unhealthy food intentionally, but when we need a snack we grab a packet of crisps or something like that.
This walnut pate is the perfect option for a snack. Spread on some toast or cracker. It's delicious, healthy and so easy to make. I make more, so I always have some in the fridge.
For this pate you will need:

 • 3/4 cup walnuts (ground)
 • 3/4 cup bread crumbs
 • 1/4 cup sunflower seeds
 • 2 tablespoons mustard
 • 4 cloves of garlic (minced)
 • some salt
 • some hot water
Mix all the ingredients in a blender. Add some of the hot water until you get the pate consistency.
And that's all. You have a healthy and delicious snack. You can top it with some avocado if you like.

Monday, March 5, 2018

Посно колаче со суво овошје / Vegetarian Cake with Dried fruits


(scroll down for the recipe in English)

Еве еден десерт кој можете да го спремате и јадете без чувство на вина. Самите состојки кажуваат колку е вкусен, а сепак може да се смета за здрава храна. Лесно е за правење, а резултатот е превкусен. Нема млечни производи, ни масло.Состојки:

 • чаша и половина млака вода
 • 500 гр. брашно
 • 1 мало лажиче прашак за пециво
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 5-6 лажици џем, каков ќе имате
 • 10 лажици шеќер, или ако повеќе сакате мед или некој друг природен засладувач
 • една рака сува брусница
 • малку цимет
 • малку екстракт од ванила или ванилин шеќер
 • кора од еден лимон
 • кора и сок од еден портокал
 • 1 рака суви урми
 • 1 рака суво кајсии
 • 1 рака сецкани ореви
 • 1 рака сецкани лешници
 • 150 грама стопено чоколадо
 • 200 грама мармалад од кајсии

Измешјате го брашното со содата и прашакот за пециво. 

Во друг сад измешајте го убаво џемот со шеќерот и млаката вода. Во џемот додадете ја кората од лимон и кората и сокот од еден портокал. Сѐ убаво измешајте.

Во смесата со џебот додадете го брашното полека и мешајте додека сѐ убаво не се соедини. 
Ставете цимет и ванила и додадете го сувото овошје и сецканите ореви. Убаво имешајте.
Садот за печење намачкајте го со малку вода и посипете со брашно за колачот да не се залепи.

Печете околку 30 минути на 180 степени.Кога колачот е испечен намачкајте го со мармаладот од кајсии. Посипете со сецканите лешници и украсете со стопеното чоколадо.

Добар апетит! 
This is the simplest and healthiest cake in the world, and I can't describe how tasty it is. Nuts and dried fruits, some jam and some chocolate. No dairy products, and no oil.


For this delicious cake you will need:
1 and a half cup warm water
6 tablespoons strawberry jam
10 tablespoons sugar or honey
15 oz flour
2 tablespoons dried red huckleberries
6 oz dark chocolate (melted)
5 tablespoons ground walnuts
5 tablespoons ground hazelnuts
some cinnamon
1 tablespoons baking soda
half a teaspoon baking powder
the zest of one lemon
the zest and the juice from one orange
5 tablespoons dates
5 tablespoons dried apricots
5 tablespoons raisins
1 cup apricot jam
Preheat the oven at 350 F

With an electric mixer mix well the strawberry jam with the water and the sugar. When everything is well blended we add the lemon and the orange zest and the orange juice.
Then add the cinnamon and the red huckleberries.
In a separate bowl mix the flour with the baking soda and the baking powder. Add the flour to the flour to the other ingredients spoon by spoon, while mixing it.
Turn the mixer off and we add the raisins, the dates, the dried apricots and the walnuts.
Pour the mixture in a baking pan and bake in at 350 F for 25-30 minutes.
After it's baked, leave it to cool for ten minutes and then spread the apricot jam on top.
Cover it with the ground hazelnuts and decorate with melted chocolate.
And enjoy!